VIDEO

„Sami swoi” – opis filmu

Poznaj perypetie dwóch zwaśnionych rodzin z komedii „Sami swoi”

„Sami swoi” to kultowa polska komedia. Znają ją niemalże wszyscy Polacy. Wielu z nich wraca do niej wielokrotnie. W niejednej rodzinie oglądanie „Samych swoich” stało się prawdziwą świąteczną tradycją.

Film „Sami swoi” niedawno obchodził swoją pięćdziesiątą rocznicę. Jego premiera nastąpiła dokładnie 15. września 1967 roku w nieistniejącym już warszawskim kinie „Moskwa” i chociaż początkowo produkcja nie zdobyła zbyt dużej uwagi widzów, to już na pół roku od pierwszej emisji znała ją niemalże cała Polska.

Pierwsze założenia zakładały, że produkcja będzie nosić tytuł tożsamy z audycją radiową, na podstawie której została nakręcona, a więc: „I było święto”. To właśnie na niej wzorował się scenarzysta, Andrzej Mularczyk. Reżyserią produkcji zajął się Sylwester Chęciński, a zdjęciami Stefan Matyjaszkiewicz.

Zdjęcia do „Samych swoich” były kręcone przez przeszło dwa miesiące latem w roku 1966. Domy Kargulów i Pawlaków znajdowały się w dolnośląskiej wsi Dobrzykowice. Pozostałe sceny były kręcone w miastach: Lubomierz, Sobótka zachodnia oraz Czernica Wrocławska.

Pierwotna wersja „Samych swoich” nakręcona została w odcieniach bieli i czerni. Dopiero w roku 2000 Telewizja Polsat zdecydowała się na pokolorowanie produkcji.

Film opowiada historię dwóch zwaśnionych rodzin, które po zakończeniu drugiej wojny światowej musiały przeprowadzić się z Kresów Wschodnich na Ziemie Odzyskane. Ich kłótnie zaczęły się jednak znacznie wcześniej, bo jeszcze przed wojną. Poszło o krowę Kargula, która weszła w szkodę Pawlakowi oraz o fakt, iż Kargul zaorał pole Pawlaka o trzy palce za daleko.

Gdzie można znaleźć firm „Sami swoi”?

Historię zwaśnionych rodzin spotkać możemy w ramówce tradycyjnych programów telewizyjnych. Kiedy jednak nie chcemy czekać na emisję, z powodzeniem znajdziemy ich w Internecie. Z naszej strony polecamy legalną telewizję internetową Ipla.tv.

IPLA jest ogromnym zbiorem materiałów filmowych, seriali i bajek. Znajdziemy tam również relacje „na żywo” z najważniejszych wydarzeń kulturalnych, politycznych i sportowych z kraju i ze świata. Ipla.tv to rozrywka dla całej rodziny.

Telewizję internetową znajdziemy w tradycyjnych przeglądarkach internetowych, na ekranach komputerów, telewizorów z funkcją Smart TV, tabletów oraz telefonów komórkowych.

Wiele materiałów na platformie dostępnych jest bezpłatnie. Do pozostałych możemy dokupić dostęp jednorazowy lub wybrać jeden z licznych personalizowanych pakietów tematycznych. Każdy z nich można bezpłatnie testować przez okres dwóch tygodni.

Sami swoi” to doskonała rozrywka dla całej rodziny. Produkcja była tak dobrze odebrana przez widzów, że nakręcono kolejne jej części. Daje to doskonały materiał na noc filmową wśród najbliższych lub znajomych.